-
Szukaj
-
Facebook
Polska Izba Książki zaproponowała wprowadzenie stałej ceny dla nowości wydawniczych. Obowiązywać ma ona przez 12 lub 18 miesięcy od wprowadzenia wydawnictwa do sprzedaży. Uzasadniają to złą sytuacją na rynku wydawniczym.
Projekt PIKu zakłada wprowadzenie sztywnej ceny na książki przez okres 12 lub 18 miesięcy od wejścia nowości na rynek. Obowiązywać ma także nakaz stosowania takich samych upustów w stosunku do wszystkich sprzedawców detalicznych. Innymi słowy przez pierwszy rok (lub dłużej) od wydania książki nie będziemy mogli jej kupić taniej od ceny wydrukowanej na okładce. Rabaty otrzymałyby tylko instytucje kulturowe, biblioteki lub szkoły. Zmiany nie obejmują jednak e-booków, co może wpłynąć korzystnie na ten rynek.
PIK argumentuje proponowane przez siebie zmiany zła kondycją rynku wydawniczego w Polsce, a ustawa ma zapewnić wydawcom zysk, a przynajmniej zwrot kosztów. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Księgarzy przedstawiło list otwarty do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym domagają się dokonania proponowanych zmian. Zwracają w nim uwagę, że podobne rozwiązania stosowane są w wielu krajach Unii Europejskiej,
„Należy pamiętać, że zmiany wprowadzono w latach 80. były więc dopasowane do ówczesnych potrzeb a dzisiaj są już archaiczne. Poza tym trudno nie zwrócić uwagi na fakt, że społeczeństwa Europy zachodniej są znaczenie zamożniejsze, przez co książki nie stanowią dla nich aż tak dużego wydatku jak dla nas.” – powiedziała Aleksandra Więcek, poetka i filozof.
„Dzięki PIK być może wszyscy niedługo przypomnimy sobie jak było za starych dobrych lat, kiedy w Polsce panował komunizm. Tak jak rząd zakłada, że wyższe składki do ZUS zmniejsza bezrobocie, tak PIK twierdzi, ze droższe książki zwiększą ich sprzedaż. Dla nas oznacza to koniec promocji w księgarniach.”- powiedział Łukasz Wróbel, wiceprezes Polska Razem.
Polska Izba Książki jest samorządem gospodarczym działającym od 1990r. zrzeszającym wszelkie podmioty związane z rynkiem książki. Jej celem jest stałe reprezentowanie i ochrona interesów branży wobec organów państwowych, innych organizacji krajowych i zagranicznych oraz na tworzenie dogodnych warunków rozwoju produkcji wydawniczej, i rozpowszechniania książek.
komentarze
Stowarzyszenie "Republikanie"
tel.:
Biuro prasowe
tel.: